buy vpn kharid vpn kerio vpn mobile vpn
رایانش ابری ( مقاله اول ) – رایانش ابری
خانه >* دست نوشت های دانشجو >* رایانش ابری ( مقاله اول )

رایانش ابری ( مقاله اول )

 
محاسبات ابری چیست ؟

یک سوال کلی و پر از جواب.

اولین سوالی بود که به ذهنم رسید و برای پیدا کردن جوابش شروع به مطالعه کردم.پس از مطالعه 30 صفحه از کتاب آقای سرگلزاری جوان به این دیدگاه رسیدم که : محاسبات ابری در پی فراهم آوردن خدمات نرم افزاری آنلاین هست که تا کنون به صورت آفلاین ارائه می شد.اما برای صرفه جویی در مصرف هزینه از لحاظ سخت افزاری ، محاسبات ابری تصمیم دارد که همه خدمات را آنلاین ارائه بدهد.

برای انجام این امر ، باید یک سری سخت افزار ها از طریق شبکه باهم ارتباط برقرار کنند تا زیربنای یک ابر را تشکیل دهند.از آنجایی که ابرها برای اهداف گوناگون راه اندازی می شوند ،با توجه به هدف ساخت ، سخت افزارهای موردنیاز را به کار می گیریم.

منظور از سخت افزار ، استفاده از hard ,ram,cpu  های خیلی از سیستم های تولید شده هستند که ساعت ها در طول شبانه روز روشن هستند اما بیش تر از .0.1 ظرفیتشان استفاده نمی کنند.

برای مثال اگر ما 10 تا سیستم داشته باشیم که هرکدام GB4 ram: و GB500 hard : داشته باشند حالا با استفاده از یک برنامه مجازی سازی این سیستم ها را به هم متصل میکنیم به گونه ای که دیگر 10 سیستم جدا نیستند بلکه یک سیستم داریم که GB  4 * 10 حافظه ram  و 10 *500 GB  حافظه hard برای ذخیره سازی داده  دارد.

حال به میزان تقاضای کاربران برنامه های کاربردی را که در سیستم مذکور وجود دارد ارائه می دهیم.

 

دلیل ایجاد ابر

گرایش افراد و تکنولوژی ها ، به سمت برنامه های کاربردی که به صورت دسته جمعی مورد استفاده قرار می گیرند.(بجای برنامه های کاربردی که در دسترس فقط یک نفر و یا کاربردش فقط برای یک نفر هست از برنامه هایی استفاده می شود که مورد استفاده جمعی در آن واحد قرار بگیرد.)

برنامه هایی که تا کنون در راستای تحقق این هدف به وجود آمدند ، برنامه هایی نظیر محاسبات توری ، محاسبات کلاستری و اخیرا محاسبات ابری هستند.

هدف از ایجاد ابر ، یکپارچه سازی کل منابع موجود و خدمات ارائه شده در اینترنت برای کاربر می باشد.مثلا برای کاربر فرقی نداشته باشد که داده هایش را در چه سایتی ذخیره می کند ، در هر سایتی که ذخیره می کند با مراجعه به سایت های دیگر بتواند به آن دسترسی داشته باشد.

برای تحقق چنین امری نیاز به ایجاد یک زیرساخت پویا و انعطاف پذیر داریم.

مراحل ایجاد رایانش ابری (cloud computing )

با گسترش رایانه ها و افزایش تقاضا برای استفاده از برنامه های محاسباتی ، نیاز به سیستم های محاسباتی با توان پردازشی بالا احساس شد.در جهت تحقق این هدف ، چند سیستم با هم ارتباط برقرار کردند و یک شبکه محاسباتی را بوجود آوردند . اما همچنان این نیاز در حال گسترش بود و با اتصال این سیستم های شبکه ای کوچک به یکدیگر ، یک شبکه محاسباتی با توان پردازشی قوی تر به نام محاسبات توری ایجاد شد.

پس از گذشت مدتی دیده شد که تعداد زیادی  سیستم در اینترنت و سازمان ها وجود دارد که بطور کامل از ظرفیتشان استفاده نمی شود.بنابراین یک شبکه ارتباطی دیگری به نام شبکه های محاسباتی داوطلبانه ایجاد شد به گونه ای که هر کسی که بخواهد به صورت داوطلبانه  زمان های بیکار سیستم خود را در اختیار شبکه قرار می د هد برای انجام محاسبات عام المنفعه.بدین ترتیب شبکه های محاسباتی داوطلبانه عظیمی شکل گرفت. اما در این میان بعضی از سیستم ها بودند که به دلیل استفاده خاص و تجاری نمی توانستند در این شبکه ها عضو شوند.

بنابراین یک رویکرد جدیدی شکل گرفت که در آن با استفاده از فناوری مجازی سازی این منابع را به صورت پویا و انعطاف پذیر برای کاربردهای مختلف و استفاده از تمام ظرفیت های آن ها به طور موثر مورد استفاده قرار داد.

این فناوری ، رایانش ابری در لایه زیرساخت نام دارد .در حقیقت با ایجاد یک لایه انتزاعی بر روی کلیه منابع فیزیکی (با استفاده از مجازی سازی) امکان مدیریت پویای منابع فیزیکی حاصل می شود.

بنا براین رایانش ابری از دید زیرساخت : چند رایانه که به صورت مجازی بهم متصل اند و خدماتی را به صورت یکپارچه و موازی ارائه می کنند.که این خدمات در اثر توافقات مصرف کنندگان و سرویس دهندگان مشخص می شود.

یک مثال ساده و کاربردی از رایانش ابری :

مثلا یک شرکت برای محاسبه و صدور صورتحساب و دریافت آن از مشتریان ممکن است از نرم افزارهای خاصی استفاده کند و در این راستا ، سخت افزار های موردنیازش را فراهم کند و خودش هزینه های نگه داری و به روز رسانی اش را بپردازد.

اما یک روش دیگر به این صورت هست که اگر یک شرکت دیگر این نرم افزار را روی سرور خود قرار دهد و هموارهبا بهره برداری از منابع روز دنیا آن را به روز نگه دارد و توسعه دهد ، هر وقت هر شرکتی که نیاز به صدور صورتحساب و دریافت مبلغ آن از مشتریان دارد، با اتصال به این سرور و استفاده از منابع موجود بر روی آن نیازش را برطرف می کند و در قبال استفاده از این خدمات مبلغی را به آن شرکت پرداخت می کند.و دیگر نیازی نیست که خودش هزینه تهیه نرم افزار برای نگه داری و هزینه های بروزرسانی و  یا هزینه های نگه  داری داده ها را پرداخت نماید.

از جمله شرکت های پیشرو در زمینه رایانش ابری می توان google ,Microsoft , amazon . sun  و ….را نام برد.

درباره ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *