buy vpn kharid vpn kerio vpn mobile vpn
چرا سازمان ها به سمت ابرها حرکت می کنند؟ – رایانش ابری
خانه >* رایانش ابری >* چرا سازمان ها به سمت ابرها حرکت می کنند؟

چرا سازمان ها به سمت ابرها حرکت می کنند؟

در پست های قبلی  ، از کاربرد محاسبات ابری در سازمان ها سخن گفتیم و برای نمونه 3 شرکت را نام بردیم که از محاسبات ابری استفاده می کنند . در این پست قصد داریم دلایل استفاده سازمان ها از محاسبات ابری را بیان کنیم . شاید شما نیز با خواندن این پست متمایل به حرکت به سمت ابرها شدید.

فرض کنید مدیر یک سازمان یا رئیس یک شرکت خصوصی هستید ، مسلما یکی از دغدغه های اصلی شما تامین سخت افزار ونرم افزار کارکنان تان خواهد بود ! به ازای هر کارمند باید یک سخت افزار مناسب کارش تهیه کنید و بعد از آن ، خرید و نصب نرم افزارهایی که لازم دارد . خب مسلما هزینه بالایی باید خرج بخش فناوری اطلاعات سازمانتان کنید . علاوه بر این کنترل شما بر روی کارو تجارتتان هم کم خواهد شد . از طرفی ، باید همیشه چک کنید که آیا داده ها ذخیره شدند ، داده ها خطایی که ندارند و اینکه آیا سطح دسترسی کارمندان به داده ها ، همان طوری است که باید باشد؟

خب انصافا این خیلی استرس زا است و شما به زودی دچار بیماری قلبی خواهید شد ( از من گفتن بود )

اینجاست که اهمیت محاسبات ابری و قدرت آن در تحول سازمانی آشکار می شود.

همانطور که پیش تر از این نیز گفتیم ، محاسبات ابری برپایه اینترنت است ، گروه بزرگی از سرورهای راه دور که با هم شبکه شده اند تا وظایف پردازش داده ، ذخیره سازی داده و دسترسی آنلاین به سرویس های کامپیوتری یا منابع را به اشتراک بگذارند . ابرها می توانند به 3 دسته عمومی ، خصوصی یا ترکیبی دسته بندی شوند . محاسبات ابری یا به طور ساده تر ” ابر” ، هم چنین بر روی ماکزیمم کردن کارایی منابع اشتراکی نیز تمرکز دارد . منابع ابری معمولا نه تنها توسط چند کاربر به اشتراک گذاشته می شوند بلکه بطور داینامیک ، به ازای هر تقاضا مجددا تخصیص می یابند .

بنابراین ، چرا اکثر سازمان های بزرگ به سمت ابرها در حرکتند ؟ شاید به این خاطر که محاسبات ابری کارایی را افزایش می دهد ، جریان پولی را بهبود می بخشد و مزایای زیادی به همراه دارد .

کاهش هزینه زیرساخت تکنولوژی – به راحتی به اطلاعاتتان دسترسی دارید با صرف کمترین زمان . هزینه استفاده ار ابر را می توانید هفتگی ، ماهیانه یا سالیانه پرداخت کنید ( تعیینش باشماست ) و نیازی به صرف هزینه خرید سخت افزار یا لایسنس نرم افزاری ندارید .

بکارگیری سریع – یک سیستم ابری می تواند در کمترین زمان ممکن راه اندازی شود و همین بکارگیری سریع یکی از دلایل کلیدی استفاده از آن است . در بعد دیگر ، معرفی کاربر جدید به سیستم در لحظه اتفاق می افتد و تاخیر زمانی حذف می شود .

انعطاف پذیری – هرزمان شرکت شما نیاز به پهنای باند بیشتری از حد معمول خود داشت ، یک سرویس مبتنی بر ابر می تواند بدون فوت وقت تقاضای شما را برآورده کند و این هم به دلیل ظرفیت بالای سرویس سرورهای راه دور آن است . این نمونه ای از انعطاف پذیری ابر بود ، ابرها در هر زمینه ای و برای هر سرویسی انعطاف پذیری لازم و مقبولی دارند .

امنیت – به دلیل بخش بندی داده ها و افزایش امنیت منابع ابری ، امنیت اطلاعات تان بهبود خواهد یافت . هم چنین مهم نیست چه اتفاقی برای سیستم کامپیوتری شما خواهد افتاد ، داده های شما سالم اند و می توانید از هر سیستم دیگری به آن دسترسی داشته باشید .

عدم وابستگی به موقعیت و وسیله – مهم نیست که کجا قرار دارید ، در هر زمان و از هر نقطه ای که به اینترنت دسترسی داشته باشید می توانید به کارتان برسید . این ویژگی کلیدی ، مسائل موقعیت جغرافیایی و منطقه زمانی را پشت سر گذاشته است .

پشتیبان گیری و بازیابی – از انجایی که داده هایتان در ابر ذخیره شده است ، بازیابی یا پشتیبان گیری از آن به نسبت زمانی که در سیستم های فیزیکی ذخیره می شدند ، آسانتر است . خوشبختانه ، اکثر ارائه دهندگان سرویس های ابری ، ریکاوری از اطلاعات را در برنامه خود دارند . در کل ، کل فرآیند بازیابی و پشتیبان گیری نسبت به روش های سنتی ذخیره داده ، در ابرها آسان تر است .

آپدیت خودکار نرم افزارها – در ابر ، آپدیت نرم افزاری به طور خودکار اتفاق می افتد و نیازی نیست شما هیچ تلاشی کنید .

همکاری بهتر – به این دلیل که ابر فرصت بیشتری در اختیار شما و دیگر همکاران سازمانتان می گذارد ، می توانید زمان بیشتری روی کارهای خود بگذارید یا از وقت اضافه خود برای انجام دیگر کارهای خود بهره برید .

محاسبات ابری هم اکنون جایگاه خود را پیدا کرده است . بسیاری از صنایع بزرگ ، در حال مهاجرت به ابرها هستند از صنایع خودرو سازی گرفته تا بخش بهداشت و درمان . اوایل همه کمی نگران مسایل امنیتی بودند و استقبال چندانی ازابرها نمی شد اما الان که همه از ضریب امنیت ابرها مطمئن شده اند ، با خاطر راحت به استفاده از ابرها روی می اورند .

 

درباره ی کریمی

کارشناس سخت افزار، ارشد معماری سیستم های موازی - دانشگاه فردوسی مشهد || محقق در زمینه رایانش ابری؛ زیرساخت به عنوان سرویس || مربی آزمایشگاه های ریزپردازنده، سیستم عامل ، معماری ، منطقی و معماری - دانشگاه بزرگمهر قائنات || آشنایی با انواع پلت فرم های زیرساخت | openstack | Eucalyptus | OpenNebula ||| تجربه کاری در زمینه شبکه : Linux | Debian | Ubuntu Cisco | CCNA | CCNP Microsoft | Server 2003

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *